İzmir Devlet Tiyatrosu, Hayâl-i Temsil’in Prömiyerini 37. Uluslararası İzmir Festivali’nde Yapıyor

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfının (İKSEV) Eczacıbaşı Topluluğunun ana sponsorluğunda ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Macaristan Kültür ve İnovasyon Bakanlığı, İzmir Goethe Enstitüsü, İnstitut français Türkiye - İzmir, İzmir İtalya Konsolosluğu, Polonya İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile düzenlenen 37. Uluslararası İzmir Festivali, İzmir Devlet Tiyatrosunun sahneleyeceği Hayâl-i Temsil oyununun prömiyeri ile devam ediyor.

Kentin ilk yerleşik sanat kurumu İzmir Devlet Tiyatrosu, yedi yıl sonra “Hayâl-i Temsil” adlı oyunla tekrar Uluslararası İzmir Festivali’ne katılıyor. Ahmet Sami Özbudak’ın yazdığı, Gürol Tonbul’un yönettiği, müziklerini Nihat Demirkol’un, dekor tasarımını Tayfun Çebi’nin, kostüm tasarımını Funda Çebi’nin, dans düzenini ise Meltem Yorulmaz’ın yaptığı “Hayâl-i Temsil” adlı oyunun prömiyeri 8 Haziran  Cumartesi, saat 21.00’de, İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesinde yapılacak. Oyunda; Burcu Ongun Altay, Özlem Başkaya, Hakan Özgömeç, Nihat Demirkol, Emirhan Yeşilyuva ve Koray Doğan rol alıyor.

Oyunun rejisörü Gürol Tonbul, oyunun tanıtım yazısının bir bölümünde şöyle diyor:
“…..  Zaten, kimi bulsa bir masal anlatan, ‘isim isme semt semte, insan insana benzer’ diyerek masalların kapısını aralayan, yalnız ve kimselerin görmediği, unuttuğu makyör Dikran, dinleyen birilerini bulduğu anda anlatmaya başlar masalını. Yüz yıllık bir masalın kapısını araladığımızda, yalan gerçek iç içe geçer ve Cumhuriyet’in ve tiyatronun öncüsü iki kadın kahramanın yaşam öyküsüne tanıklık ederiz. Yaşamları boyunca bir araya hiç gelmemiş Bedia Muvahhit ve Afife Jale, makyör Dikran’ın belleğinde, hayali bir temsilde bir araya gelirler...”