Macaristan Ulusal Tiyatrosu, Macaristan Ulusal Dans Topluluğu ve Orkestrası "Atlıkarınca" ile Festival'e renk kattı.

Devlet Tiyatroları, Antalya 14. Uluslararası Tiyatro Festivali "2024 Türkiye-Macaristan Kültür Yılı” kapsamında 22-23 Mayıs 2024 tarihlerinde Macaristan Ulusal Tiyatrosu, Macaristan Ulusal Dans Topluluğu ve Orkestrası'nın sanatçılarıyla bir araya gelerek metin, dans ve müziği harmanlayan şiirsel bir gösteriyi tiyatroseverlerle buluşturduğu "Atlıkarınca" adlı oyunla Festivale misafir oldu.

Oyunun yönetmeni Attila Vidnyánszky "Atlıkarıncayı" şöyle ifade ediyor;

“Aşk, toprak, evlilik, maddi kazanımlar; bunlardan hangisi sizce daha önemli? Genç aşıkların mutluluğu mu yoksa yeni bir aile için geçim kaynağı olan toprakların köylüler arasında yüzyıllardır süregelen kural gereği birleştirilmesi mi? Peki ya aşk? Anlık mutluluk üzerine bir gelecek inşa edilebilir mi? Toplumsal kurallar ve mantık iki insanın birbirine duyduğu arzudan daha mı güçlüdür?

Yürek parçalayan, güzel bir masal yaratmak istedim."

Haşim İşcan Kültür Merkezi Büyük Salonda temsili gerçekleşen ve uzun süre ayakta alkışlanan oyuna çok sayıda tiyatroseverin yanı sıra Antalya Vali Yardımcıları Erol Tanrıkulu ve Suat Seyitoğlu, Macaristan Büyükelçisi Viktor Mátis, Macar-Türk Kültür Yılı'ndan Sorumlu Hükümet Komiseri Péter Hoppál, Devlet Halk Dans Topluluğu Genel Direktörü Zoltán Zsuráfszky, İstanbul Macar Kültür Merkezi Direktörü Áron Sipos, Macaristan Antalya Fahri Konsolosu Kaan Karakaya katılım sağladı.