Yunanistan ve Türkiye Ortak Prodüksiyonu Romeo ve Juliet’ten Atina’da Muhteşem Gala Gecesi

Devlet Tiyatroları ve Yunanistan’dan Atina Konser Salonu Megaron ve Lykofos ortak yapımı William Shakespeare’in ölümsüz eseri Romeo ve Juliet 16 Mayıs Perşembe günü, Atina Galası ile Egenin diğer yanında yine seyircileri büyüledi. Atina’daki Megaron Konser Salonunda saat 20:00'de başlayan oyunu, seçkin bir seyirci kitlesinin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Yunan Kültür Bakanı Lina G. Mendoni ikinci kez izlerken onlara Atina Büyükelçimiz Çağatay Erciyes de eşlik etti. Büyük beğeni ile izlenen başarılı performansı ardından Bakanlar kulisi ziyaret ederek oyuncuları tebrik etti.

Aynı coğrafyayı paylaşan ve ortaklıkları ayrılıklarından çok olan Egeli kadim komşular arasında nefreti ve önyargıyı değil, derin bağları ve ortak insani değerleri vurgulayarak, sanatsal ve kültürel etkileşim sayesinde barış, anlayış ve iş birliğini daha da güçlendirmeye hizmet etmesi hedefleyen ortak proje, Yunan yönetmen Lefteris Giovanidis’in rejisiyle sahneye taşınıyor.

Proje, Shakespeare'in klasik eserini çağdaş bir perspektifle ele alarak, Balkan coğrafyasında birlikte yaşayan iki aile olan Capulet'ler ve Montague'lerin dünyasına derinlemesine bir bakış sunmaktadır. Bu yaklaşım, farklı kültürlerin etkileşimiyle, insan doğasının derinliklerine inerek evrensel duyguları keşfetmeyi amaçlamaktadır.

Shakespeare’in ölümsüzleştirdiği, tiyatro sahnelerinin en iyi tanınan karakterleri arasında sayılan Romeo’ya Türk oyuncu Alp Ünsal ve Juliet’e Yunan oyuncu Calliope Chaska hayat veriyor. Roula Pateraki (Dadı), Eray Eserol (Friar Lawrence), Nikos Karathanos (Capulet Lordu), Maria Diakopanagiotou (Leydi Capulet), Şevki Çepa (Mercutio), Efe Akercan (Benvolio), Spyros Maragkoudakis (Tybalt), Nikos Konstantopoulos (Paris) ve Dimitris Charalampoboulos’un (Samson/Uşak) rolleriyle bu unutulmaz performansa katkıda bulunuyor.

Oyun 17-19 Mayıs tarihleri arasında üç kez daha Megaron Konser Salonunda seyirciyle buluşmaya devam edecek.