Devlet Tiyatroları, Trabzon 24. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali Başladı

Trabzon’un ve ülkemizin en seçkin kurumsal festivalleri arasına adını yazdıran “Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Abdülkadir Uraloğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili Av. Sayın Sibel Suiçmez, Trabzon Valisi Sayın Aziz Yıldırım ve Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet Metin Genç, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Sayın Sezgin Mumcu, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Tamer Karadağlı, Genel Müdür Yardımcısı ve Başrejisör Sükun Işıtan ve seçkin konuklar, sanatçılar ve halkın katılımlarıyla, 2 Mayıs Perşembe günü, saat 14.00’te, Atatürk Alanı Meydan Parkındaki programla başladı.
Meydan Parkından Haluk Ongan Sahnesine yapılan geleneksel kortej yürüyüşünün ardından, saat 20.00’de festivalin açılış oyunu olan Trabzon Devlet Tiyatrosunun "Puntila Ağa ve Uşağı Matti" adlı oyunu, seçkin konuklar ve Trabzonlu tiyatroseverlerin katılımıyla Haluk Ongan Sahnesinde büyük bir başarıyla prömiyer yaptı.
Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali, ilk etapta Karadeniz’e kıyısı olan ülkeleri kapsarken, şimdi 24 yıllık bir tarihin coşkusu ile dünyanın her ülkesine, her şehrine dokunuyor. 24 sene içinde 54 yabancı ülkeden 206 oyun ve Devlet Tiyatrolarının 12 farklı bölgesinden yüzlerce oyunla 506 temsil ve 235.000’den fazla seyirci sayısına ulaştı.
Bu yıl; Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, İspanya, Yunanistan olmak üzere 5 yabancı ekibin ve Devlet Tiyatrolarının 12 farklı bölgesinin katılımıyla gerçekleşecek 25 oyunla birlikte 55 temsilin verileceği dolu dolu bir festival programıyla sanatseverlerle buluşulacak.
Festival oyunları, Trabzon Devlet Tiyatrosunun kendi sahnesi ile birlikte Hüseyin Kazaz Sahnesi, Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi Sahnesi, Sanatevi Sahnesi, Erol Günaydın Sahnesi, Trabzon Üniversitesi Mahmut Goloğlu Sahnesinde izlenebilecek.
Festival kapsamında çocuklara öğrenme fırsatı sunan maske yapımı, şapka yapımı, geleneksel kültürümüzün mirası Karagöz ve Hacivat yapımı, atık malzemelerden kukla yapımı gibi atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.
Devlet Tiaytroları Başdekoratörü ve Sanat Teknik Müdürü Hakan Dündar, Olgunlaşma Enstitüsü öğrencileriyle atık malzemelerden kostüm yapımı atölyesi yapacak.
Ayrıca Trabzon Üniversitesi Konservatuvar Oyunculuk Bölümü öğrencilerinin davet edildiği "oyunculuk sanatı" konulu söyleşiler gerçekleştirilecek.
24. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali 15 Mayıs Perşembe günü, Hüseyin Avni Aker Millet Bahçesinde, saat 21.00 de, Devlet Halk Dansları Topluluğu tarafından sahnelenecek olan, halkımızın ücretsiz olarak izleyebileceği "Zafere Doğru Cumhuriyet Doğuyor" gösterisi ile son bulacak.