“Profesyonel” Kazakistan’da!

2009 - 2010 sezonundan bu yana kapalı gişe oynayan İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı “Profesyonel”, Kazakistan’da, Türkçe konuşan ülkeler arasındaki dostluk ve yaratıcılığı geliştirmeyi amaçlayan festivalde seyirci ile buluşmaya hazırlanıyor.

Kazak senarist ve Devlet Nişanı sahibi Saken seri Zhunusov’un 90’ıncı yaşına ithaf edilen ve Kökşetau şehrinde 1-5 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek “SALEM” 2’nci Uluslararası Komedi Oyunları Festivali kapsamında İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı “Profesyonel”, 3 Mayıs Cuma günü, saat 15.00’te, Kokşetau Devlet Tiyatrosu Sahnesinde sanatseverlerle buluşacak.

Duşan Kovacevic’in yazdığı, Başar Sabuncu ve Bilge Emin’in dilimize çevirdiği, Işıl Kasapoğlu’nun yönettiği “PROFESYONEL”in dekor tasarımı Nurettin Özkönü, kostüm tasarımı Gülümser Erigür, ışık tasarımı Önder Arık tarafından yapıldı, müzikler Cenap Oğuz’a ait.

Oyunda; Bülent Emin Yarar, Yetkin Dikinciler, Gülen Çehreli ve Cenap Oğuz rol alıyor.

Dünyaca ünlü Sırp yazar Duşan Kovaçevic, Yugoslavya’daki büyük dönüşümden önceki ve sonraki toplumsal-politik yaşamı, bir entelektüelin yaşamöyküsü içinde, karakomedi türünde ve ironik bir üslupla anlatıyor. 40 yaşlarında bir edebiyat adamı, bir sekreter ve bir gizli polisin sürprizlerle dolu soluk soluğa izlenecek hikayesi.