27 Mart Dünya Tiyatro Günü

Tiyatro sanatı, binlerce yıllık geçmişiyle yaşam olan her yerde var olmuş, insanı ifade ve temsil etmenin en benzersiz biçimlerinden biri olarak dünya tarihine damgasını vurmuştur.

Çünkü tiyatro yaşama dokunur; sözünü söyler, dinler ve dinletir. Tiyatro, giderek dijitalleşen ve yapaylaşan dünyada insanın insana en dolaysız hitap etme biçimlerinden biri olarak canlılığını korur.

Bu yıl, Dünya Tiyatro Günü Uluslararası Bildirisi'ni kaleme alan Norveçli yazar Jon Fosse’nin de altını çizdiği gibi, tiyatro sanatı “eşsiz olanı evrensel olanla birleştirmeyi harika bir şekilde başarır”. Bu sayede tüm sınırlar ortadan kalkar.

Tiyatro benzerliklerimizin yanı sıra farklılıklarımızı da kucaklayarak bazen onu kıyasıya eleştirir bazen cansiperane savunur. Tiyatro, görünenin ardında yatan gerçeğe açılan bir kapıdır; yaşamın katmanlarını kaldırarak, sahnedeki kahramanın özelliklerini tek tek ortaya koyar.

Devlet Tiyatroları olarak, başta ülkemiz olmak üzere dünyadaki tüm tiyatro emekçilerinin "Dünya Tiyatro Günü"nü  kutluyor, “Tiyatro her yerde! Tiyatro hayatın içinde! “ mottomuzla siz değerli seyircilerimizi kucaklıyoruz.

27 Mart Dünya Tiyatro Günümüz kutlu olsun!