“DEVLET TİYATROLARI, KONYA 15. ‘BİN NEFES BİR SES’ ULUSLARARASI TÜRKÇE TİYATRO YAPAN ÜLKELER FESTİVALİ” BAŞLADI

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt'un ve Başrejisör Bengisu Gürbüzer Doğru’nun katılımıyla gerçekleşen ve aynı zamanda tiyatroseverlerin yoğun ilgi gösterdiği törene; Konya Valisi Vahdettin Özkan, Karatay Kaymakamı Yavuz Güler ve Konya İl Kültür Müdürü Abdussettar Yarar katıldı.  

Açılış konuşmalarından sonra, Ezgi Erarslan’ın yazdığı ve Uğur Çınar’ın yönettiği Diyarbakır Devlet Tiyatrosu yapımı “Saklı Gün” oyunuyla festival başladı.

Festivalde; Azerbaycan, İran, Kosova ve Kazakistan’ın 5 oyunu ile Diyarbakır, Erzurum ve Ankara Devlet Tiyatrosunun 4 oyunu tiyatroseverlerle buluşacak.

Festival, Konya Devlet Tiyatrosu Sahnesinde: Ankara Devlet Tiyatrosunun “Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye”, Kazakistan Dariga-Ay Gençlik Tiyatrosunun III Richard”, Erzurum Devlet Tiyatrosunun “ANA-DOLU (Millî Mücadelenin Cesur ve Kayıp Kadınları), Kosova Nafiz Gürcüali Türk Tiyatrosunun “Sığıntılar”, Kazakistan “Saken Seifullin” Karaganda Bölgesel Akademik Kazak Müzik ve Dram Tiyatrosunun “Tekeburkak” ve Azerbaycan Gence Devlet Kukla Tiyatrosunun “Ana Kaz”

Tantavi Kültür ve Sanat Merkezinde: İran Türkmen Sahra Tiyatro Grubunun “Birkaç Gün Önce”, Ankara Devlet Tiyatrosunun “Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye”, Kazakistan Dariga-Ay Gençlik Tiyatrosunun “III Richard”;  

Selçuklu Kongre Merkezinde (Konya Oditoryum Sahnesi): Erzurum Devlet Tiyatrosunun Dünyanın Eski Zamanlarında adlı oyunları sanatseverlerle buluşacak.

Detaylı bilgi için https://www.devtiyatro.gov.tr adresimizi ziyaret edebilir, http://www.biletinial.com adresinden ve gişelerimizden biletlerinizi alabilirsiniz.

21.05.2023