Altın Örümcek Web Ödülleri Halkın Favorisi

İZMİR


DT HAKKINDA

İzmir Devlet Tiyatrosu 14 Nisan 1957 tarihinde Konak’ta Halk Eğitim Merkezi binasında kurulmuştur. Tiyatro perdelerini “Yağmurcu” adlı oyunla açmıştır. Binanın yapımına 1926 yılında başlanmıştır. Mimari Necmettin Emre’dir. 

Devlet Tiyatrosu’nun İzmir’deki varlığı 1944 yılında başlar. Devlet Tiyatroları oluşumunun öncülüğünü ve çekirdeğini oluşturan “Devlet Konservatuarı Tatbikat Sahnesi” nin ilk İzmir turnesi bu yıllarda gerçekleşir.

İzmir Belediyesi’nin iş birliği ile kurulan İzmir Devlet Tiyatrosu 14 Nisan 1957 tarihinden itibaren geçici kadrosuyla her gece düzenli olarak temsil vermeye başlamıştır. Oyunlar, Ankara’nın sanatçıları ile çalışıldıktan sonra turne kapsamında İzmir’e gelmiştir. Bölge Tiyatroları yasası çıkarılana kadar, Salih Canar, Melek Ökte ve Ragıp Haykır “Turne Başkanı” sıfatıyla görevlerini sürdürmüşlerdir. 1971 yılında yasanın çıkmasıyla yerleşik kadroyla hizmet verilmeye başlanmıştır. Yerleşik kadroya geçildiğinde turne başkanı olarak görev yapan Ragıp Haykır, 1978 yılına kadar İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü olarak görevini sürdürmüştür. Ragıp Haykır’dan sonra ; Suat Taşer, Çetin Köroğlu, Fikret Tartan, Cengiz Yılmaz, Erol Aksoy, Bayazıt Gülercan, Cengiz Yılmaz, Önder Alkım, Mustafa Şekercioğlu, Yaşar Ürük, Hülya Savaş, Metin Oyman ve Tayfun Erarslan müdürlük yapmışlardır. Şu an Levent Ulukut müdürlük görevini sürdürmektedir. 

Konak Sahnesinin yanı sıra 1986 yılında açılan Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi ile ikinci sahnesine 2002 tarihinde Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesinin Balkon olarak kullanılan seyir yeri Oda Tiyatrosuna dönüştürülerek üçüncü sahnesine kavuşmuştur. 2013 yılında depreme dayanıklı hale getirilmek için yıktırılan “Devlet Tiyatroları Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi” yenilenerek 21 Mart 2019’da sergilediği “Kaşıkçılar” oyunu ile yeniden İzmirlilerle buluşmuştur.

2015 senesinde Urla Belediyesi ile yapılan protokolle “Devlet Tiyatroları Urla Atatürk Kültür Merkezi” Urla’da faaliyete geçmiştir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaptırdığı Bornova Kültür ve Sanat Merkezi Devlet Tiyatroları Bozkurt Kuruç Sahnesi ise 7. Şubat.2019 tarihinde “Kantocu” adlı müzikal ile açılmıştır.

“Devlet Tiyatroları Bozkurt Kuruç Sahnesi” İzmir Devlet Tiyatrosu ikisi 2019 yılında faaliyete geçen 4 sahnesinin yanı sıra Anadolu’nun çeşitli il ve ilçelerinde temsiller vermeye devam etmektedir.

Biletiva

E-Bülten Kayıt Formu

Ad Soyad
Şehir
Telefon
0
E-mail
Lütfen Bütün Alanları Doldurunuz.