Altın Örümcek Web Ödülleri Halkın Favorisi

DT'DE PERDELER AÇILDI

Devlet Tiyatroları, ilk kez sahnesine taşıdığı, şair-yazar Necip Fazıl Kısakürek'in ünlü tiyatro eseri "Reis Bey" ile perdelerini açtı.

Ankara Küçük Tiyatro'da izleyici karşısına çıkan, Özer Tunca'nın yönettiği, gencecik bir çocuğu haksız yere idam ettiren ağır ceza hakiminin yaşadığı vicdan azabını anlatan "Reis Bey" oyununu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ömer Arısoy, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Telif Hakları Genel Müdürü Ziya Taşkent'in yanı sıra Ankara Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Özer ile çok sayıda sanatsever izledi.

Oyunun ardından Kültür Turizm Bakan Yardımcısı Arısoy, yönetmen ve oyunculara çiçek takdim etti.

"Repertuvarımızın yüzde 75'i yerli olacak"

DT tarafından ilk kez sahnelenen "Reis Bey" oyununun ardından konuşan Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Kurt, Türkiye genelinde 32 prömiyerle perdelerini açtıklarını belirterek, "Türk tiyatrosunun kendi yazar, oyuncu ve dramaturglarıyla gelişeceğine inanıyoruz. Bu yüzden bu sezon repertuvarımızın yüzde 75'ini yerli oyunlara oluşturacak." dedi.

Türk seyircisinin karşısına 100 yeni ve 60 geçen yıldan devam eden olmak üzere 160 oyunla çıkacaklarını ifade eden Mustafa Kurt, Türkiye'nin dışındaki tüm soydaş halkları ve Balkanları kapsayan bir repertuvar hazırladıklarını söyledi.

Ankara Sahneleri 5 Prömiyerle Başladı

Ankara Devlet Tiyatrosu 2018-2019 tiyatro sezonuna 5 yeni oyun ile başlarken, Ekim ayı içerisinde sahneleyeceği prömiyerlerle toplam 8 oyunu tiyatroseverlerle buluşturmuş olacak.

Tahtsız Kraliçe’ Şinasi Sahnesinde, ‘Reis Bey’ Küçük Tiyatroda, ‘Misafir’ Altındağ Tiyatro Sahnesinde, ‘Ben Anadolu’ Stüdyo Sahnede ve ‘Sevda Dolu Bir Yaz’ Ziraat Sahnesinde seyirci karşısına çıkarken; ‘Divane Ağaç’ (Yunus Emre) 3 Ekim Çarşamba günü İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesinde, ‘Kış Masalı’ 9 Ekim Salı günü Akün Sahnesinde ve ‘Suç ve Ceza’ 31 Ekim Çarşamba günü Cüneyt Gökçer Sahnesinde prömiyer yapacak.
 

FOTOĞRAFLAR

Biletiva

E-Bülten Kayıt Formu

Ad Soyad
Şehir
Telefon
0
E-mail
Lütfen Bütün Alanları Doldurunuz.