Altın Örümcek Web Ödülleri Halkın Favorisi

DEVLET TİYATROLARI, SABANCI ULUSLARARASI ADANA TİYATRO FESTİVALİ BAŞLADI

Sabancı Vakfı ve Devlet Tiyatroları işbirliğiyle bu yıl 19’uncusu düzenlenen ‘Devlet Tiyatroları, Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’ 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde perdelerini açtı. 2005 yılından bu yana her yıl verilen “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü” nün bu yılki sahibi ise tiyatro ve sinema sanatçısı Ayten Gökçer oldu.

Türkiye’nin en uzun soluklu Uluslararası Adana Tiyatro Festivalinin açılış töreni Adana Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Törene, Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Necat Birecik, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan’ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Adana Devlet Tiyatrosu Müdürü Efe Ünsal yaptığı açılış konuşmasında, hem Çukurova’nın hem de dünyanın en büyük ve güzel tiyatro festivallerinden birine ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını ifade etti.

Devlet Tiyatroları Sanattan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erdal Küçükkömürcü, dünyanın birçok farklı coğrafyasından ortak acılarını, kederlerini ve mutluluklarını paylaşmaya gelen sanatçıların heyecanını yüreğinde hissettiğini belirterek, “Yaşadığımız ortak duyguları, hem kendi dilimizde hem de onların dilinde, dostlarımızla paylaşacak olmanın coşkusunu yaşıyorum. Sahnede izlediğimiz, duyduğumuz her şey, her renk, her ses, her tını, her devinim aslında insanın özünden çıkmaktadır. İşte, zamanın bu anında, bütün insanlık biz isek eğer… Çok geç olmadan tiyatronun birleştirici gücünün önünde bir kez daha saygı ile eğilmeliyiz. Çok geç olmadan tüm dillerin, tüm coğrafyaların ortak duyguların eseri olduğu bilincine varmalıyız” dedi.

Küçükkömürcü, festivalin gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi kutlayarak, başta merhum Sakıp Sabancı olmak üzere Sabancı ailesinin değerli katkılarından, Adanalı seyircilere ise gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan yaptığı konuşmasında kültür-sanat faaliyetlerinin toplumun her kesimine ulaşması gerektiğine inandıklarını ifade ederek “Kültür ve sanatın desteklenmesi vakfımızın öncelikleri arasında yer alıyor. Dünyayla bütünleşmek, sanatın ortak diliyle konuşmak ve geleneksel değerlere sahip çıkmak için bu etkinlikleri destekliyoruz. Türkiye’nin her bölgesine inşa ettiğimiz kalıcı eserlerle de bu alana yatırım yapıyoruz. Yürüttüğümüz tüm çalışmalarda sanatı herkes için erişilebilir kılmayı ve daha fazla insanı sanatla buluşturmayı hedefliyoruz. Bugün burada bizleri bir araya getiren festival, Adana’yı bir kültür sanat şehri yapma hayalinin ürünüdür.”  dedi.

Adana’yı tiyatronun merkezi haline getiren, farklı ve özgün bir festival düzenlemek için çok çaba sarf ettiklerini söyleyen Koyunsağan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her yıl olduğu gibi açılışımızı 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde gerçekleştiriyoruz. Festivalimiz 30 Nisan’a kadar zengin bir programla devam edecek. Bu yıl da genç tiyatrocular festivalimize renk katacaklar. Ayrıca, usta isimlerin düzenleyeceği sanat atölyeleri de geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine halkı festivalin bir parçası yapacak.”

Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz ise “Ulusal ve uluslararası konukları her geçen gün bir öncekinden daha zengin program içeriğiyle ilimizde ağırlıyoruz. Festivalimiz Adana’nın kültür ve sanat şehri olmasında büyük bir rol oynamaktadır” ifadelerini kullandı.

Yaşam Boyu Başarı Ödülü

Tiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş ustalara minnet ve saygı duymak amacıyla 2005 yılından bu yana her yıl verilen “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nün  bu yılki sahibi Ayten Gökçer oldu. Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle geceye katılamayan usta ismin ödülünü Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan Serap Sağlar’a takdim etti. Sağlar, yaptığı teşekkür konuşmasında, Ayten Gökçer’in festivalin gerçekleşmesinde emeği olanlara ve tüm tiyatroseverlere selamının olduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Merih Tangün’ün kaleme aldığı 27 Mart Dünya Tiyatro Günü bildirisini ise İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdür Yardımcısı ve oyuncusu Celal Kadri Kınoğlu okudu.

Festivalin açılışı İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından sahneye konan ‘Giydirici’ adlı tiyatro oyunuyla gerçekleştirildi. Bu yılın başında prömyeri yapılarak yeniden sahnelenmeye başlanan ve sanatseverler tarafından her dönemde beğeniyle izlenen ‘Giydirici’ oyununda; II. Dünya Savaşı’nda bombalar altında dahi tiyatroyu bırakmayan bir kumpanyada, ünlü ve yaşlı tiyatro oyuncusu (Hakan Çimenser) ile bu oyuncunun emektar giydiricisinin (Celal Kadri Kınoğlu) yaşadıkları anlatılıyor.

 

Tiyatronun Kalbi 1 Ay Boyunca Adana’da Atacak

Festivalde bu yıl Rusya’dan ‘Romeo ve Juliet’ ve ‘Anna ve Amira’, İspanya’dan ‘The Gagfather’, Gürcistan’dan ‘Vişne Bahçesi’, Makedonya’dan ‘Yaşlı Bir Palyaço Aranıyor’, Sırbistan’dan ‘Antigone’ oyunları ile İtalya’dan ‘Kütük Evi’ isimli çocuk oyunu sahnelenecek.

Türkiye’den ise hem Devlet Tiyatrosunun hem de özel tiyatroların başarılı oyunlarının yer aldığı festivalde; İstanbul Devlet Tiyatrosu “Giydirici”, İzmir Devlet Tiyatrosu “Ermişler ya da Günahkarlar”, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu “Üç Kız Kardeş”, Ankara Devlet Tiyatrosu “Gayri Resmi Hürrem”, Tiyatro Adam “Ivan Ivanoviç Var Mıydı, Yok Muydu?”, Tiyatro Kare “Ahududu”, Pürtelaş Tiyatro “Parçacıklar”, Tiyatro Platform “Köpeklerin İsyan Günü”, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu “Kim Var Orada – Muhsin Bey’in Son Hamleti” adlı oyunları tiyatroseverlerle buluşacak. Festivale İspanya’dan katılacak Cia La Tal, sokak tiyatrosunun başarılı bir örneği olan ‘Guguklu Saat’ ile Doğal Park’ta Adanalılara keyifli bir açık hava gösterisi izletecek.

Genç sanatçılara destek bu yıl da devam ediyor

Adana Tiyatro Festivali, genç sanatçıları desteklemeye ve sahnesinde alternatif tiyatro gruplarına yer açmaya bu yıl da devam ediyor. Festivalde, bu yıl hem yurt içinden hem de yurt dışından yer alacak genç tiyatro grupları arasında; Almanya’dan Tiyatro 28 “Sınır”, yurt içinden Ya Da Tiyatro “Enayi”, Tiyatro Hane “Yalanın Ardındaki” ve Fabrika Oyuncuları “4 Delikli Düğme” adlı oyunları ile yer alıyor.

Ayrıca festival boyunca atık malzemelerden kukla ve kostüm yapımı, çocuklarla mask yapımı, yaratıcı çamur çalışması, fiziksel tiyatro ve Karagöz konularında atölye çalışmaları düzenleniyor.

Festivali bugüne kadar 1 milyon kişi takip etti

Adana Tiyatro Festivali, geçtiğimiz 18 yılda 42 farklı ülkeden 94 yabancı tiyatro grubunu, yerli ve yabancı 6 binden fazla sanatçıyı ağırladı. Türkiye’den özel tiyatrolar ve Devlet Tiyatroları’nın sahnelediği oyunlar da dahil toplam 339 oyun ve 730 temsil düzenlendi. Türkiye’nin birçok yerinden seyircinin akın ettiği Adana Tiyatro Festivali’nde sahnelenen oyunlar bugüne kadar 1 milyona yakın seyirci tarafından izlendi.

 

RESİMLER

Biletiva

E-Bülten Kayıt Formu

Ad Soyad
Şehir
Telefon
0
E-mail
Lütfen Bütün Alanları Doldurunuz.